Odnawialne źródła energii budzą coraz większe zainteresowanie. Sporo kontrowersji wiąże się jednak z ich wykorzystaniem w okresie zimowym, gdy temperatura spada, a słońce nie świeci już tak intensywnie. Czy w takich warunkach produkcja energii elektrycznej jest nadal możliwa? Czy panele fotowoltaiczne mogą wytwarzać prąd również zimą i co należy zrobić, by zachować ich wysoką wydajność w tym okresie? By rozwiać wszelkie wątpliwości, odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Jak działa fotowoltaika zimą?

Czy panele fotowoltaiczne produkują prąd w zimie?

To jedno z pytań, zadawanych najczęściej przez potencjalnych inwestorów. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem wokół wydajności paneli fotowoltaicznych w okresie zimowym narosło już sporo mitów. Należy podkreślić więc, że moduły nie pracują wyłącznie w nocy oraz wówczas, gdy pokryte są one całkowicie warstwą śniegu. W praktyce oznacza to, że fotowoltaika w zimie może swobodnie produkować energię elektryczną, choć jej wydajność w tym okresie nieco spada. Wbrew pozorom, na efektywność jej pracy wpływa nie tylko zmniejszona ilość słońca, ale również zdecydowanie krótszy dzień. Co ważne, nowoczesne panele fotowoltaiczne zimą mogą działać nawet przy wyjątkowo niskich temperaturach, dochodzących do -40˚C, co warto mieć na szczególnej uwadze, rozważając tego rodzaju inwestycję.

Co wpływa na efektywność fotowoltaiki w zimie?

Jak już wspomnieliśmy to, jak działa fotowoltaika zimą, uwarunkowane jest w znacznej mierze długością dnia, a więc czasem, w którym panele mają kontakt z promieniami słonecznymi. Efektywność pracy instalacji warunkuje również kilka innych czynników. Na ich liście nie mogło zabraknąć m.in.:

  • poziomu zanieczyszczeń paneli, do których zalicza się nie tylko kurz, ale również ptasie odchody czy liście, opadające z drzew,
  • cienia, rzucanego przez drzewa czy budynki, sąsiadujące z instalacją,
  • kierunku ustawienia paneli słonecznych.

Warto wiedzieć jednocześnie, że wymienione czynniki rzutują na efektywność fotowoltaiki w zimie, ale również i latem. W pierwszym przypadku nabierają one jednak zdecydowanie większego znaczenia, co ma związek m.in. z innym kątem padania promieni słonecznych.

Jak działa fotowoltaika zimą?

Wiesz już, że to, jak działa fotowoltaika zimą, uzależnione jest od czasu i intensywności promieniowania słonecznego, które przekształcone zostaje w energię cieplną lub elektryczną. Z pewnością nie zdziwi Cię więc fakt, że najwyższa wydajność instalacji przypada na czas letni. W okresie zimowym promieniowanie jest z kolei nawet 8 razy mniejsze, co warunkuje niższą skuteczność działania instalacji. Sporym błędem jest jednak stwierdzenie, że fotowoltaika zimą zupełnie traci swoją efektywność. Jak bowiem pokazuje praktyka, średnia produkcja energii w tym okresie może osiągnąć 30-60 kWh na 1 kWp, co pozwala na pokrycie znacznej części zapotrzebowania. Krytyczne w tym kontekście będą przełomowe miesiące roku. Wraz z wydłużaniem dnia, efektywność pracy systemu wzrasta, co przekłada się na rosnącą ilość produkowanej energii.

Panele fotowoltaiczne zimą a produkcja prądu

Czy śnieg może wpływać na pracę paneli fotowoltaicznych?

Poruszając temat, jakim jest fotowoltaika w zimie, nie sposób zapomnieć również o śniegu, którego oddziaływanie na panele fotowoltaiczne rodzi wiele, często skrajnych opinii. Czy warstwa śniegu, pokrywająca moduły, może wpłynąć na ich wydajność? Oczywiście, że tak, o czym wspomnieliśmy już nieco wcześniej. Śnieg skutecznie hamuje bowiem promienie słoneczne, co z kolei przekłada się na efektywność pracy systemu. Warto podkreślić jednocześnie, że tak duże jego pokłady dotyczą na ogół instalacji, położonych na południu Polski, zwłaszcza w obszarach górskich. Pozostała część kraju nie boryka się natomiast z tak intensywnymi opadami, by panele fotowoltaiczne zimą mogły zupełnie stracić na swojej wydajności.

Odśnieżać czy nie – jak dbać o panele fotowoltaiczne zimą?

W świetle powyższych słów zasadne wydaje się pytanie – czy fotowoltaika zimą wymaga odśnieżania? Wbrew pozorom, odpowiedź na nie jest oczywista. Jak się bowiem okazuje, w tym przypadku korzyści, płynące z tego rodzaju działań, są na ogół znacznie mniejsze, niż ewentualne szkody, będące efektem nieumiejętnej pracy czy doboru niewłaściwych narzędzi. Warto podkreślić jednocześnie, że moduły skutecznie się samooczyszczają, na co wpływa m.in.:

  • kąt ich montażu, ułatwiający zsuwanie się pokrywy śnieżnej,
  • kolor modułów, który sprzyja szybszemu nagrzewaniu, co z kolei przekłada się na tempo topnienia śniegu.

Odśnieżając panele fotowoltaiczne zimą warto pamiętać jednak, że przy ich stosunkowo mniejszej wydajności w tym okresie, działanie to raczej nie będzie mieć istotnego wpływu na roczny bilans fotowoltaiki.

Czy fotowoltaika w zimę jest opłacalna?

Czy fotowoltaika w zimie będzie opłacalnym rozwiązaniem?

Z dotychczasowej lektury wiesz już, jak działa fotowoltaika zimą, pora więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy taka instalacja jest opłacalna. Jak pokazuje praktyka, obawy związane z nierentownością inwestycji, są w tym przypadku zupełnie bezzasadne. I choć zimą wydajność paneli znacząco spada, rachunki za wykorzystanie energii elektrycznej z pewnością będą nadal nieco niższe, rzutując tym samym na możliwość poczynienia oszczędności w domowym budżecie. Dodatkowo po roku eksploatacji można korzystać już z nadwyżek, wyprodukowanych w okresie letnich upałów, co pozwala w pełni obalić mit mówiący, że fotowoltaika zimą nie jest opłacalnym rozwiązaniem.

Czy fotowoltaika zimą będzie dobrym pomysłem również dla Ciebie?

Jak już podkreślaliśmy, fotowoltaika zimą traci na swej efektywności, choć nadal produkuje energię, która może zostać z powodzeniem wykorzystana w gospodarstwach domowych. W tym kontekście niezwykle istotna będzie dokładna analiza zapotrzebowania energetycznego budynku, którą jesteśmy w stanie dla Ciebie przygotować. Dzięki takiej współpracy przekonasz się, jaka będzie opłacalność tego rodzaju inwestycji, również w warunkach zimowych oraz otrzymasz odpowiedzi na wszystkie pytania, które z pewnością ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!
Zadzwoń (+48) 693 345 471

Kategorie: Aktualności

×

Drodzy klienci!

W związku z występującymi przypadkami podszywania się pod naszą firmę, informujemy, że nie pobieraliśmy i nie pobieramy zaliczek od klientów na etapie podpisania umowy. Za całość instalacji rozliczamy się po montażu.

Telefony kontaktowe, maile do naszych handlowców oraz numer konta firmowego znajdują się na stronach internetowych: appenergy.pl i appenergy-kielce.pl w zakładce kontakty.

Prawidłowy numer konta
APP Energy Sp. z o.o., ul. Willowa 42a, 20-819 Lublin
NIP 9462682984

94 1940 1076 3194 6007 0000 0000
(Credit Agricole)

Jakakolwiek prośba o wpłatę zaliczki, jest próbą oszustwa i taką sytuację należy pilnie zgłosić na policję.