Domowy magazyn energii to świetny sposób na wykorzystanie nadwyżki prądu wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną. Tym samym urządzenie to pozwala na zmaksymalizowanie korzyści płynących z fotowoltaiki, bowiem właściciel ma większą swobodę w decydowaniu o tym, co zrobić z wyprodukowanym przez siebie prądem. Ile kosztuje magazyn energii? Czym dokładnie jest instalacja tego typu? Jakie są zalety magazynów? Odpowiadamy.

Czym jest magazyn energii?

Magazyn energii jest urządzeniem, które pozwala na przechowywanie wyprodukowanego przez fotowoltaikę prądu, a następnie zużycie go w dowolnym, wybranym przez użytkownika momencie. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie w przypadku, gdy produkcja energii elektrycznej znacząco przewyższa jej zużycie, bowiem pozwala na zminimalizowanie ilości prądu oddawanego do sieci i zwiększenie jego zżycia w warunkach domowych.

Oznacza to, że magazyn energii to akumulatory, które przetwarzają energię elektromagnetyczną w sposób elektrochemiczny. Najczęściej stosowanym rodzajem akumulatorów są modele litowo-jonowe o niskiej wadze i długiej żywotności, które zapewniają możliwość wielokrotnego magazynowania wyprodukowanego prądu.

Ile kosztuje magazyn energii w 2024 roku?

Dlaczego magazyn energii to dobra inwestycja?

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje magazyn energii i czy inwestycja w tego typu instalacje to dobry wybór musisz wiedzieć, że w ostatnich latach odnotowaliśmy znaczący wzrost udziału fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym, co przekłada się na:

  • liczne wyzwania techniczne, z którymi zmaga się sieć dystrybucyjna,
  • problemy w kwestii wprowadzania do sieci oraz odbioru energii elektrycznej wytworzonej przez przydomowe instalacje,
  • samoistne wyłączanie się fotowoltaiki, a co za tym idzie zaprzestanie produkcji prądu,
  • trudności w utrzymaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa sieci,
  • liczne odmowy w wydawaniu warunków przyłączeniowych dla nowych użytkowników OZE.

Alternatywą i rozwiązaniem tych problemów mogą okazać się właśnie magazyny energii, które nie tylko maksymalizują zużycie domowe prądu, ale również korzystnie wpływają na wydajność sieci elektrycznej i pozwalają dbać o środowisko naturalne.

Jakie są zalety magazynów energii?

Zanim ostatecznie odpowiemy sobie na pytanie, ile kosztuje magazyn energii, zastanówmy się, jakie są wszystkie zalety, jakie niesie ze sobą inwestycja w tego typu instalację.

  1. Większa niezależność energetyczna oraz swoboda w decydowaniu o czasie korzystania z zapasów. Posiadając magazyn energii, możemy korzystać z wyprodukowanego prądu w dowolnym, wybranym przez nas momencie.
  2. Wzrost opłacalności instalacji fotowoltaicznej, dzięki większemu zużyciu samodzielnie wyprodukowanego prądu.
  3. Ochrona przed awariami zasilania i przerwami w dostawie prądu. W razie braku energii elektrycznej urządzenia domowe mogą czerpać prąd wprost z magazynu.
  4. Dbałość o środowisko naturalne.

Montaż magazyny energii — czy jest opłacalny? Jakie są zalety?

Ile kosztuje magazyn energii?

To, ile kosztuje magazyn energii, uzależnione jest od kilku czynników. Głównym z nich jest bez wątpienia jego pojemność, jednak nawet w przypadku modeli o tej samej ilości kW rozpiętość cenowa dalej może być dość spora. Istotne będą tu również jakość wykonania, sposób montażu oraz indywidualna wycena, którą mogą oferować nam różne firmy.

Ile kosztuje magazyn energii 5 kW?

Cena magazynu energii o pojemności 5 kW to średnio 28 tys. zł, przy czym kwoty montażu i urządzenia zaczynają się już od kilkunastu tysięcy złotych. Nie oznacza to, jednak, że na rynku nie znajdziemy droższych urządzeń, bowiem wiele magazynów energii o tej pojemności to wydatek rzędu nawet 30-40 tys. zł.

Ile kosztuje magazyn energii 7 kW?

Koszt magazynu energii o pojemności 7 kW to średnio 35 tys. zł jednak podobnie jak w przypadku modeli 5 kW, cena ta jest uzależniona od wcześniej przedstawionych czynników i może różnić się nawet i kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ile kosztuje magazyn energii 10 kW?

Magazyny energii 10 kW to najczęściej wybierane instalacje tego typu w Polsce. Dzieje się tak, ponieważ taka pojemność akumulatorów umożliwia optymalne zarządzanie wyprodukowaną energią elektryczną i pozwala na uzyskanie sporych oszczędności. To, ile kosztuje magazyn 10 kW, uzależnione jest od wybranego modelu i oferty firmy zajmującej się jego instalacją, jednak średnio jest to wydatek w przedziale od 25 do 50 tysięcy złotych.

Zapoznaj się z naszą ofertą magazynów energii od APP Energy!

Kategorie: Aktualności