Instalacje paneli fotowoltaicznych, mimo tego, że stają się coraz popularniejsze, nadal są nowością w naszym kraju. Właściciele dopiero uczą się jak o nie dbać i jak z nimi postępować. Zima i wiążące się z nią zjawiska, takie jak zalegający śnieg, to prawdziwe wyzwanie dla posiadaczy modułów fotowoltaicznych. Szczególnie, gdy jest to ich pierwsza zima z nową instalacją. Wówczas pojawiają się liczne pytania, na które postaramy się szczegółowo odpowiedzieć.

Panele fotowoltaiczne zimą

Czy pokrywa śniegu ma wpływ na funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych?

Pokrywa śnieżna oczywiście ma wpływ na funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej. W przypadku zaśnieżenia, promieniowanie słoneczne dociera do modułu tylko częściowo. Energia jest generowana ale w mniejszych ilościach. Jej ilość zależy oczywiście od grubości śniegu oraz czasu zalegania. W Polsce od kilku lat zimy nie przynoszą tak intensywnych opadów śniegu jak dawniej. Śnieg jest zazwyczaj kwestią kilku dni w roku. Tylko w tym czasie pojawia się gruba pokrywa śniegu mogąca wpływać na ograniczenie produkcji prądu. Z tego względu ewentualne straty powodowane przez śnieg są w Polsce raczej minimalne. Główne znaczenie na produkcję energii ma oczywiście naświetlenie słoneczne. Zimą jest ono dużo mniejsze niż latem. Statystycznie w ciągu trzech zimowych miesięcy instalacje fotowoltaiczne produkują 9 procent energii, a w samym lipcu aż 15 procent. W skali roku wpływ śniegu na produkcję energii przez ogniwa fotowoltaiczne jest więc minimalny.

Czy należy samodzielnie odśnieżać instalację fotowoltaiczną?

Jeżeli chodzi o konserwację instalacji fotowoltaicznej w czasie zimy – nie ma tu żadnych wątpliwości – nie powinno się odśnieżać modułów. Należy poczekać aż śnieg sam stopnieje. Z reguły dzieje się to dość szybko, ponieważ samo funkcjonowanie ogniw wydziela ciepło powodując topnienie pokrywy śnieżnej. Śnieg więc nie zalega długo na panelach, ponieważ zsuwa się z nich sam. W sytuacji gdy dach jest płaski lub koniecznie chcemy panele odśnieżyć, musimy działać bardzo ostrożnie i delikatnie, tak żeby niczego nie uszkodzić. Śnieg musi być sypki, a narzędzia bardzo delikatne. Wykluczone jest odśnieżanie instalacji fotowoltaicznej, gdy śnieg jest zmarznięty. Trzeba uważać, żeby nie zarysować szklanych powierzchni modułów, ponieważ bardzo łatwo można je uszkodzić podczas odśnieżania. Profesjonalne farmy fotowoltaiczne zatrudniają do odśnieżania wyspecjalizowane firmy, dysponujące odpowiednim sprzętem.

Śnieg zsuwający się z modułów fotowoltaicnzych

Korzyści z zalegania śniegu na panelach fotowoltaicznych

Dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych śnieg ma też dobre strony. Zsuwając się z modułów fotowoltaicznych usuwa zabrudzenia, dzięki czemu na wiosnę nie trzeba myć modułów. Czystość paneli jest kluczowa dla uzyskania jak największej produkcji energii. Tak więc dzięki pokrywie śnieżnej panele są na wiosnę czyste i gotowe do pracy.

Podsumowując jeżeli na panelach pojawi się pokrywa śnieżna to na krótko i nie powoduje ona dużych strat w produkcji energii. Instalację fotowoltaiczną można odśnieżać tylko w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach z zachowaniem dużej ostrożności.

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z namiZobacz nasze realizacje

Kategorie: Aktualności