Magazyny energii są coraz częściej wybieranymi rozwiązaniami. Na zakup takiego systemu decydują się już nie tylko posiadacze firm i dużych gospodarstw rolnych, ale również właściciele domów jednorodzinnych wyposażonych w instalację fotowoltaiczną. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie? Jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego wybrać? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Magazyn energii do domu - jaki wybrać?

Dlaczego magazyn energii do domu to dobre rozwiązanie?

Nowy model rozliczeń obowiązujący właścicieli instalacji fotowoltaicznych sprawił, że coraz więcej osób zainteresowało się możliwością zwiększenia autokonsumpcji wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej. Posiadacze paneli fotowoltaicznych zaczęli rozważać możliwość magazynowania wytworzonego prądu, zastanawiając się jaki magazyn energii do domu będzie dla nich najlepszy.

Co więcej, własny magazyn energii to nie tylko szansa na niższe rachunki i wykorzystanie darmowej energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. To również szereg innych zalet, takich jak:

  1. Wzrost bezpieczeństwa energetycznego – awarie oraz inne prace konserwatorskie prowadzone w danym regionie mogą powodować liczne przerwy w dostawach prądu. W tym czasie przestają działać inwertery i panele PV. Posiadacze domowych magazynów energii w takich sytuacjach nie muszą obawiać się braku prądu, ponieważ jest on obierany z magazynowanej nadwyżki. Wystarczy zdecydować się jaki magazyn energii do domu wybrać, by cieszyć się ciągłymi dostawami prądu w każdej sytuacji.
  2. Niezależność energetyczna – energia elektryczna zebrana w domowym magazynie energii może być przez nas wykorzystana w dowolnym czasie. Co więcej, urządzenie to likwiduje ewentualne skutki przeciążeń w sieci oraz zapewnia ciągłość zasilania wszelkich niezbędnych urządzeń w domu. Warto również wspomnieć, że magazyn energii może być wykorzystywany w miejscach, w których aktualnie nie ma dostępu do sieci.
  3. Dbałość o środowisko – energia wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne oraz gromadzona w magazynie energii jest całkowicie przyjazna dla środowiska. Tym samym właściciele tych systemów przykładają się do poprawy stanu naszej planety.

Jaki magazyn energii do domu wybrać?

Jaki magazyn energii do domu wybrać?

To, czy magazyn energii będzie działał sprawnie i efektywnie zależy od doboru odpowiedniego modelu i pojemności urządzenia. Zatem jaki magazyn energii do domu będzie najlepszy w przypadku budynków jednorodzinnych? Tak naprawdę decyzja ta nie powinna być podejmowana samodzielnie przez inwestora, lecz po konsultacji z instalatorem lub osoba posiadającą odpowiednie uprawnienia. Dopiero po przeprowadzeniu analizy zużycia energii elektrycznej w danym gospodarstwie domowym można dobrać odpowiednią wielkość akumulatorów.

W przypadku domów jednorodzinnych z powierzchnią 100m2 zazwyczaj proponuje się magazyny energii o pojemności 10 kWh. Ta wartość może się jednak wahać od 5 do nawet 24 kWh zależności od zapotrzebowania domowników oraz ilości dni słonecznych w roku. Warto również dodać, że istnieje możliwość rozbudowy magazynu energii w przypadku, gdy okaże się on za mały.

Pojemność magazynu energii nie jest jednak jedyną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę. Ważny jest również wybór odpowiedniej i najbardziej wydajnej technologii, w której wykonano akumulatory. Jeszcze kilka – kilkanaście lat temu królowały modele kwasowo-ołowiowe. Obecnie najbardziej opłacalny staje się zakup magazynu energii wykonanego przy użyciu technologii litowo-żelazowo-fosforowej.

Dlaczego dobór odpowiedniej pojemności magazynu energii jest tak ważny?

Dostosowanie pojemności domowego magazynu energii jest ważne z dwóch powodów:

  1. Zbyt niska pojemność magazynu uniemożliwi jego wydajną współpracę z instalacją fotowoltaiczną, co sprawi, że nie będą one w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne domowników.
  2. Zbyt duża pojemność magazynu energii może prowadzić do nadmiernych kosztów, a w rezultacie do nieopłacalności całej inwestycji.

Magazyn energii to ogromne wsparcie dla właścicieli domów jednorodzinnych z instalacją fotowoltaiczną, o ile urządzenie zostanie odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb. Mimo początkowego wkładu w inwestycję warto zastanowić się nad instalacją własnego magazynu, by móc zadbać o swoje bezpieczeństwo, obniżyć rachunki oraz zapewnić swojej rodzinie nieprzerwany dostęp do energii elektrycznej, tak istotny w dzisiejszych czasach.

Skontaktuj się z nami i przekonaj się jaki magazyn energii do domu będzie najlepszy w Twoim przypadku!

Poznaj ofertę na magazyn energii od App Energy!

Kategorie: Aktualności