Ostatnie lata to czas dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Główną siłą napędową tego stanu rzeczy są bez wątpienia panele fotowoltaiczne, które stały się niezwykle popularną inwestycją wśród Polaków. Według danych z końca lipca 2022 roku moc zainstalowana w tego typu źródłach generujących energię elektryczną wyniosła aż 10,6 GW. Dzieje się tak z uwagi na spore oszczędności, jakie może nam przynieść montaż paneli fotowoltaicznych, ale i również z uwagi na atrakcyjne dofinansowania i wsparcie rządowe dla osób, które zechcą wesprzeć OZE w Polsce. Jak wygląda i ile może wynieść zwrot z inwestycji w komercyjną instalację fotowoltaiczną?

Zwrot z inwestycji w fotowoltaikę

Panele fotowoltaiczne jako korzystna inwestycja

Zauważalny wzrost tempa oddawania do użytku systemów paneli fotowoltaicznych na cele komercyjne sprawił, że fotowoltaika w naszym kraju staje się powoli czymś więcej, niż tylko źródłem czystej, ekologicznej energii. Wielu inwestorów zaczyna rozumieć, że montaż paneli fotowoltaicznych to inwestycja długoterminowa. Z tego względu instalację należy monitorować i precyzyjnie nią zarządzać, by doczekać się korzystnych wyników finansowych płynących z wykorzystywania paneli fotowoltaicznych.

Tak, jak w przypadku każdej inwestycji tego typu komercyjne panele fotowoltaiczne staną się opłacalne, jeśli zmaksymalizujemy przychody, czyli produkcję energii, przy równoczesnej minimalizacji kosztów obsługi całej instalacji. Pozostaje jednak pytanie, jak to zrobić?

Jak doprowadzić do maksymalizacji zwrotu z inwestycji?

Standardowa metoda oceny wydajności komercyjnej instalacji PV to oszacowanie współczynnika PR. Jest to różnica pomiędzy rzeczywistą a potencjalną wydajnością danego systemu fotowoltaicznego — miarą jest tu udział bieżącej produkcji systemu wyrażony w procentach, w odniesieniu do teoretycznej potencjalnej produktywności oszacowanej na podstawie pomiarów natężenia temperatury i nasłonecznienia.

Chcąc uzyskać szybki zwrot inwestycji, należy odpowiednio przygotować się do jej wykonania. Działania, które mają zwiększyć produkcję energii, powinny być podejmowane już na etapie samej koncepcji i projektowania inwestycji. W tym celu warto dokładnie przyjrzeć się dostępnym na naszym rynku rozwiązaniom technicznym i wybrać takie, które pozwoli maksymalizować dostępną pod montaż przestrzeń oraz minimalizować przeszkody wpływające negatywnie na instalację.

Równie dobrym pomysłem wpływającym na poprawę wydajności instalacji PV będzie całkowita redukcja strat, które spowodowane są niedopasowaniem termicznym modułów i ich tolerancją mocy, a także nierównomiernym starzeniem się ich powierzchni. Świadomie podjęta decyzja co do wyboru technologii, może zoptymalizować koszty komponentów, realizacji oraz eksploatacji całego systemu. Warto tutaj zainwestować w technologię MLPE (elektronika na poziomie modułu), która gwarantuje nam maksymalizacje uzysku energii oraz optymalizację mocy przy każdym module. W takim przypadku śledzenie punktu pracy mocy maksymalnej, czyli MPPT odbywa się na poziomie każdego z modułów, a nie całego ich łańcucha, co pozwala na szybkie wychwytywanie utraty energii i działania optymalizacyjne. Nowoczesne systemy i moduły fotowoltaiczne znajdą Państwo na stronie: https://appenergy.pl/oferta/, gdzie przedstawiliśmy ofertę paneli fotowoltaicznych dopasowaną do potrzeb różnych użytkowników.

Instalacja fotowoltaiczna zwrot z inwestycji

Jak powinna wyglądać obsługa i konwersacja wydajnego systemu?

Szybkie reagowanie na każde czynniki powodujące spadek produkcji energii to kolejny istotny czynnik wpływający na pracę całego systemu. Dodatkowo przy wydłużonym czasie reakcji koszty obsługi oraz konwersacji mogą znacząco wzrosnąć, co zaburzy nasz zysk. I tutaj również w pomocą wychodzi do nas elektronika na poziomie modułów, która pozwala nam śledzić wydajność oraz parametry działania systemu. Na podstawie tych danych personel terenowy obsługujący PV może szybko zlokalizować i usunąć problem, co pozwala oszczędzić nawet do 25% kosztów powiązanych z utrzymaniem instalacji w należytym stanie.
Warto tutaj wspomnieć jeszcze o różnicy pomiędzy konwersacją prewencyjną a korygującą. Pierwsza z nich polega na utrzymaniu paneli fotowoltaicznych w najwyższym stanie pracy, co ogranicza przestoje i straty. W przypadku standardowych rozwiązań takie działania wymagają corocznej kontroli działania każdego modułu, co jest czasochłonne, kosztowne i często niebezpieczne dla pracownika. Z kolei w przypadku konserwacji korygującej następuje ona po wykryciu jakiejś usterki, która znacząco wpływa na procesy produkcyjne.

Na szczęście wybór nowoczesnych technologii eliminuje ten problem. Zaawansowany system monitorowania wychwytuje wszelkie niezgodności i problemy w działaniu modułów, zmniejszając liczbę awarii i wizyt zespołu naprawczego. Przed pojęciem ostatecznej decyzji co do zakupu konkretnego modelu instalacji PV warto zatem skontaktować się z doświadczoną firmą, która przedstawi nam korzystną i zaawansowaną technologicznie ofertę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb.

Wybór odpowiedniego falownika

Ostatnim z czynników, na który chcielibyśmy zwrócić dziś uwagę, jest wybór odpowiedniego falownika, który zarządza produkcją systemu i wydatkami na jego obsługę i konserwację. Zakup zaawansowanego technologicznie urządzenia, które monitoruje i zapisuje dane nawet sprzed kilku lat to szansa na bezawaryjne działanie całego systemu i możliwość szybkiego wychwytywania błędów i usterek. Pozwala to znacząco zmniejszyć liczbę napraw i konieczność dokonywania działań konserwacyjnych. Ponadto nowoczesne falowniki monitorują również wydajność paneli i ich degradację, co coraz częściej wymagane jest przez inwestorów, banki czy zakłady energetyczne.

Fotowoltaika APP Energy – skontaktuj się!

Kategorie: Aktualności