„Mój Prąd” to jeden z popularniejszych rządowych programów dotyczący dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne dla osób fizycznych. Nabór do 3 edycji programu rusza dopiero w lipcu, jednak już teraz rząd przedstawił zmiany i nowe zasady obowiązujące w kolejnej odsłonie „Mojego Prądu”. Jak wyglądają warunki tegorocznej edycji? Dowiesz się już za chwilę.

Panele fotowoltaiczne APP Energy

Termin składania wniosków i kwota dotacji

Dwie najważniejsze informacje dla osób, które chcą wziąć udział w programie to bez wątpienia kwota dotacji oraz termin składania odpowiednich wniosków. Nabór do „Mój Prąd 3.0” rozpoczyna się w dniu 1.07.2021 r. i trwa do 20.12.2021 r. lub do całkowitego wyczerpania środków. Warto jednak nie czekać do ostatniej chwili ze złożeniem wniosku i zrobić to w miesiącach letnich, ponieważ ubiegłoroczna edycja cieszyła się sporym powodzeniem a pula wyczerpała się w niezwykle szybkim tempie. Wnioski można składać zarówno drogą elektroniczną jak i z pomocą wykwalifikowanych pośredników.

Ważną zmianą jest fakt, iż środki finansujące program dotychczas pochodzące z rezerw krajowych zostaną przekazane z funduszy unijnych. Nie ma jeszcze pewności ile dokładnie wyniesie ta kwota, jednak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekonuje , że kwota ta nie będzie mała i zależeć będzie głównie od „zakresu rzeczowego inwestycji”. Dla przypomnienia warto jednak dodać, że na ubiegłoroczną edycję przeznaczono początkowo 1 mld złotych. W trakcie składania wniosków okazało się, że zainteresowanie jest tak duże, że kwotę tę zwiększono o kolejne 100 mln złotych. Kwota dotacji programu „Mój Prąd” na jednego użytkownika w ubiegłych latach wyniosła około 5 tys. złotych i obejmowała maksymalnie 50 % kosztów całej inwestycji.

Najważniejsze warunki tegorocznej edycji

Bez zmian pozostaje podstawowy warunek, który kwalifikuje instalację do udziału w programie. Mówi on, że warunkiem otrzymania dotacji „Mój Prąd 3.0” jest zakończenie a następnie podłączenie do sieci Operatora Systemu Dystrybucyjnego instalacji o mocy mieszczącej się w przedziale 2 – 10 kW. Wśród dostępnych na rynku sieci OSD użytkownicy mogą wybrać odpowiednio firmy Enea, Energa, PGE, Innogy oraz Tauron. Dofinansowanie w dalszym ciągu dotyczy również wyłącznie osób fizycznych wytwarzających prąd na swoje własne potrzeby. Osoby, które zdecydują się złożyć stosowne wnioski mogą liczyć na środki pieniężne przeznaczone na zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej a także elementów dodatkowych niezbędnych to autokonsumpcji wytworzonej w ten sposób energii elektrycznej. NFOŚiGW oraz resort klimatu debatują jednak nad rozszerzeniem programu o punkty ładowania samochodów elektrycznych, magazyny ciepła/chłodu oraz inteligentne systemy zarządzania energią domu napędzane dzięki fotowoltaice. Jest to otwarty temat, a decyzja zostanie podjęta w ciągu najbliższych dni lub tygodni.

APP Energy - Lublin

Nasze wsparcie

Spis dokumentów niezbędnych do poprawnego złożenia wniosku znajduje się oczywiście na stronie dedykowanej programowi, czyli www.mojprad.gov.pl. APP Energy wspiera Państwa w procesie składania wniosków, jesteśmy w stanie doradzić jak najatrakcyjniejsze oferty, które zostana indywidualnie dostosowane do Państwa potrzeb. W następnych etapach nasza firma oferuje realizację instalacji paneli fotowoltaicznych.

Kategorie: Aktualności