Montaż pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną to jeden z najbardziej atrakcyjnych duetów sprawdzających się w każdym gospodarstwie domowym. Szczególnie teraz, gdy ceny paliw oraz energii elektrycznej rosną w zastraszającym tempie, obie instalacje pozwalają generować ogromne oszczędności w zakresie rachunków za prąd oraz ogrzewanie. Odpowiednio dobrane parametry obu systemów mogą dodatkowo sprawić, że korzystanie z pompy ciepła będzie odbywało się praktycznie za darmo, a na dodatek w zgodzie z naturą.

Zalety połączenia pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej

Podjęcie decyzji o montażu pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej to prosta droga do ogromnych oszczędności za ogrzewanie budynku. Dzieje się tak, ponieważ nowoczesne urządzenia grzewcze mogą wykorzystywać darmową energię, która gromadzi się w powietrzu, gruncie lub wodzie. Aby tak się stało instalacja potrzebuje jedynie określonej ilości energii elektrycznej, którą w sposób bezpłatny mogą zapewnić jej panele fotowoltaiczne. Odpowiednio dobrana moc instalacji fotowoltaicznej może zapewnić domownikom nie tylko darmową eksploatację pompy ciepła, jak i innych urządzeń elektrycznych w budynku. 

Nie należy zapominać również o tym, że zarówno pompa ciepła, jak i fotowoltaika to rozwiązania całkowicie ekologiczne, wykorzystujące odnawialne źródła energii. Dzięki takiemu rozwiązaniu budynek nie emituje żadnych szkodliwych substancji do naszej atmosfery oraz nie przyczynia się do zwiększenia eksploatacji paliw kopalnych w elektrowniach.

Na co zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła?

Pompa ciepła jest instalacją, która umożliwia zarówno ogrzewanie pomieszczeń, jak i podgrzewanie wody użytkowej. Jej ogromnymi zaletami są: oszczędność na coraz droższym opale, bezobsługowa praca, a także brak emisji spalin. Stojąc przed wyborem pompy ciepła warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników istotnych dla jej prawidłowego działania i efektywności. Będzie to, przede wszystkim:

  • Rodzaj pompy – możemy tutaj wyróżnić dwa główne typy pomp: gruntową oraz powietrzną. Pierwszą z nich cechuje wysoka wydajność oraz stabilna praca na przestrzeni całego roku. Cała instalacja charakteryzuje się jednak sporymi rozmiarami, dlatego wymaga rozległej działki, a jej montaż jest dosyć kosztowny. Z kolei pompa powietrzna to zdecydowanie tańsze rozwiązanie, jednak jej wydajność spada, im większa będzie różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz a temperaturą panująca w pomieszczeniu.
  • Moc pompy – jest to parametr, który powinien być dobrany tak, by w pełni pokrywać zapotrzebowanie danego budynku na ciepło. Aby je poznać należy uwzględnić strefę klimatyczną, jakość izolacji oraz wiek obiektu. W domach pasywnych wartość ta może wynieść do 10 W/m2, zaś w starych domach o słabej izolacji nawet pareset W/m2. Warto również wziąć pod uwagę temperaturę biwalentną, temperaturę górnego źródła i parametry instalacji grzewczej oraz zewnętrzną temperaturę dobową.
  • Górne źródło ciepła – zdecydowana większość pomp ciepła dobrze współpracuje ze standardowymi grzejnikami. Największą efektywność osiągają one jednak, gdy współpracują z instalacjami niskotemperaturowymi, takimi jak ogrzewanie podłogowe.
  • Alternatywny system grzewczy – Z uwagi na fakt, że w trakcie dużych mrozów pompy powietrzne mogą mieć problem z efektywnością zawsze warto montować je w tzw. systemie biwalentnym. Będą one wtedy wspierane przed dodatkowe źródło ciepła, takie jak grzałki elektryczne czy kocioł na paliwo stałe.

W jaki sposób dopasować instalację fotowoltaiczną do pompy ciepła?

W przypadku gdy chcemy dobrać idealną instalację fotowoltaiczna, jak najlepiej dopasowaną do pompy ciepła powinniśmy obliczyć wymagana moc instalacji. By to zrobić należy uwzględnić roczne zużycie energii elektrycznej, jaką zużywa wybrana przez nas pompa ciepła. Określając je możemy znaleźć się w jednej z następujących sytuacji:

  • Pompa ciepła jest aktualnie wykorzystywana w budynku – w takim przypadku wystarczy jedynie odczytać ilość zużytej energii z licznika regulatora pompy ciepła. W bardziej zaawansowanych urządzeniach wartości te są łatwe do odnalezienia i odczytania.
  • Pompa ciepła ma być zainstalowana w nowo powstałym budynku – należy wtedy oszacować zarówno moc instalacji fotowoltaicznej, jak i moc pompy ciepła, o czym wspominaliśmy wcześniej.
  • Pompa ciepła będzie zainstalowana w budynku modernizowanym – w takim przypadku zapotrzebowanie na energię cieplną będzie określane w drodze audytu. W ten sposób dowiesz się, ile kilowatów ciepła urządzenie musi wyprodukować w ciągu roku. Obliczając to zapotrzebowanie można również odnieść się do tzw. standardu energetycznego budynku, który zależy od wieku budynku:

Standard energetyczny budynku zależny od wieku budynku - AppEnergy

Warto również dodać, że o ile budżet inwestora oraz specyfika budynku na to pozwalają, to dobrze jeśli instalacja fotowoltaiczna będzie przekraczać zapotrzebowanie pompy ciepła na energię cieplną. W ten sposób panele będą mogły zasilać również inne urządzenia w budynku. Dodatkowo, w chwili gdy prosumenci przestali być rozliczani według  systemu opustów, bardziej opłacalne stało się montowanie większych instalacji. W przypadku, gdy właściciel wykorzystuje wyprodukowaną energię na bieżąco oraz magazynuje ją na własną rękę może nawet zarobić na odsprzedaży jej nadwyżki.

Koszty inwestycji w fotowoltaikę i pompę ciepła

Ostatnio przeprowadzone w kraju badania wykazały jasno, że ogromną barierą w korzystaniu z wszelkich odnawialnych źródeł energii są zbyt wysokie koszty inwestycji. Pomocne mogą się tu jednak okazać programy dofinansowań do pomp ciepła oraz fotowoltaiki, takie jak „Czyste Powietrze”,  „Moj Prąd 4.0” – o którym więcej przeczytać można w artykule pod adresem https://appenergy.pl/dofinansowanie-do-fotowoltaiki-2022-kiedy-startuje-moj-prad-4-0/ oraz ulga termomodernizacyjna, które pozwalają uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet 30 tys. złotych.

Postaw na zieloną energię – zadzwoń i umów się na rozmowę ze specjalistą App Energy

Kategorie: Aktualności