Najnowszy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki dotacji na zakup instalacji fotowoltaicznych ma za zadanie zachęcić Polaków do zakładania własnych elektrowni słonecznych. O korzyściach płynących z montażu paneli fotowoltaicznych nie trzeba nikogo przekonywać.
Wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych
W ostatnim czasie odnotowuje się rekordowe zainteresowanie montażem instalacji fotowoltaicznych, zarówno na domach, firmach jak i na budynkach gospodarstw rolniczych. Dzieje się tak, ponieważ z jednej strony rośnie świadomość ekologiczna Polaków, ale przede wszystkim najważniejszym czynnikiem jest czysta ekonomia. Instalacja fotowoltaiczna porostu się opłaca. W związku z prognozowanymi podwyżkami cen energii, montaż paneli fotowoltaicznych staje się jednym z bardziej rozsądnych rozwiązań aby się przed tym ustrzec.
Ulgi podatkowe na montaż instalacji fotowoltaicznej
Od tego roku możliwe jest skorzystanie z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej dzięki której, odliczeniu od podatku podlega 18/19% wartości instalacji fotowoltaicznej. Ulgę można obierać przez 6 lat.
Dla rolników bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z ulgi od podatku gruntowego. Czyli 25% wartości instalacji rolnik może odliczać od podatku nawet przez 15 lat.
Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne
Nowy program dofinansowań do instalacji fotowoltaicznych „Mój prąd” skierowany jest do osób fizycznych. Inwestor otrzyma do 50% dofinansowania, pod warunkiem, że kwota dofinansowania fotowoltaiki nie będzie większa niż 5 000 zł. Program obejmuje dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej od 2 do 10 kW, a więc największą procentowo dotację otrzymają osoby, które zdecydują się na najmniejszą moc instalacji. Pozostali dostaną maksymalne dofinansowanie w wysokości 5 000 zł.
Kiedy początek programu „Mój prąd”?
Obsługą programu dofinansowań do fotowoltaiki będzie zajmował się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Nabór wniosków ma być ogłoszony na przełomie sierpnia i września. Wnioski o dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych będą przyjmowanie jedynie w Warszawskiej siedzibie NFOŚ lub drogą pocztową. Dotychczas nie ma informacji na temat uruchomienia elektronicznej platformy skalania wniosków.
Dla osób zainteresowanych ważną informacją jest fakt, że dotacje będą przyznawane na instalacje już zakupione (po ogłoszeniu programu).
Do wniosku o dofinansowanie na panele fotowoltaiczne należy dołączyć:
- Fakturę zakupu instalacji fotowoltaicznej oraz dowód jej opłacenia ( z datą późniejsza niż 23 lipca 2019)
- Certyfikat potwierdzający wymianę licznika na dwukierunkowy, wydany przez operatora sieci dystrybucyjnej.
Nie wiadomo jeszcze czy proponowane dofinansowanie będzie opodatkowane podatkiem dochodowym.
Dofinansowanie na fotowoltaikę – informacje
Z dofinansowania nie będą mogły skorzystać osoby które będą chciały powiększyć zamontowane wcześniej już instalacje ani osoby które ukończyły swoje instalacje fotowoltaiczne przed 23 lipca 2019. Nie ma jeszcze oficjalnych informacji czy będzie możliwe łączenie dotacji z programu „Mój prąd” z ulgami podatkowymi. Na realizacje programu przeznaczony jest 1 mld złotych, a wiec skorzysta z niego około 200 000 rodzin.
Zwrot kosztów instalacji fotowoltaicznej
Zachęcamy do skorzystania z proponowanego programu dofinansowań do paneli fotowoltaicznych. Jest to kolejny krok do szybszego zwrotu instalacji i cieszenie się z własnego prądu przez najbliższe 25 lat!
Jeśli chcecie się Państwo dowiedzieć więcej na temat przydomowych elektrowni słonecznych oraz jaka wielkość instalacji fotowoltaicznej pokryje Państwa potrzeby – zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami APP Energy. Oprócz wyboru instalacji pomagamy również w pozyskaniu wszelkich dofinansowań fotowoltaicznych w tym dokumentację programu „Mój Prąd”.