Odnawialne źródła energii oraz technologie wspierające ich rozwój odgrywają coraz istotniejszą rolę w transformacji energetycznej świata. Największą popularnością cieszy się bez wątpienia fotowoltaika, która na dobre zadomowiła się w większości polskich domów. Coraz śmielej na rynek krajowy wchodzą również magazyny energii wspierające optymalizację zużycia prądu. Jednak czy warto inwestować w tego typu rozwiązania? Jakie korzyści może przynieść posiadanie magazynu energii?

W jaki sposób działa magazyn energii?

Magazyn energii to urządzenie będące swego rodzaju udoskonaloną wersją akumulatora, którego rolą jest gromadzenie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez takie instalacje OZE jak fotowoltaika. Tym samym urządzenie pozwala zoptymalizować zużycie energii elektrycznej produkowanej przez panele fotowoltaiczne. Co więcej, magazyn energii może działać jak awaryjne źródło zasilania w sytuacji awarii sieci energetycznej. W takich przypadkach urządzenie sprawdzi się nawet w przypadku systemów bez odnawialnych źródeł energii.

Domowy magazyn energii - czy warto?

Jakie są korzyści z posiadania domowego magazynu energii?

Kumulowanie energii elektrycznej za pomocą magazynu energii to technologia, która w wielu krajach Europy znana jest i doceniania już od ponad dekady. Powodem niesłabnącej popularności tego typu urządzeń jest szereg korzyści towarzyszących posiadaniu magazynu energii. Możemy tu wymienić, chociażby:

 • Zwiększenie autokonsumpcji energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne – posiadanie magazynu energii umożliwia gromadzenie nadwyżki wyprodukowanej w ciągu dnia energii elektrycznej, a następnie wykorzystanie jej do zasilenia urządzeń domowych w czasie, gdy produkcja spada (w nocy i pochmurne dni).
 • Zmniejszenie wolumenu energii oddawanej do sieci – obecnie obowiązujący sposób rozliczania prosumentów z wyprodukowanej energii elektrycznej, czyli net-billing sprawia, że dużo bardziej opłacalne staje się wykorzystywanie wyprodukowanej energii, niż jej oddawanie do sieci.
 • Większą niezależność od operatora energii – jest to niezwykle ważne w dobie coraz wyższych cen prądu oraz problemach z częstymi przerwami w dostawach energii elektrycznej.
 • Możliwość posiadania źródła zasilania awaryjnego – magazyn energii może okazać się nieocenionym wsparciem w przypadku częstych awarii sieci i przerw w dostawie prądu.
 • Wsparcie dla stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
 • Podniesienie wartości domu w przypadku planów sprzedaży – nowoczesne technologie i ekonomiczne rozwiązania zawsze będą doceniane przez potencjalnych kupujących.
 • Ekologiczność i troskę o środowisko poprzez obniżenie wolumenu energii elektrycznej pobieranej z elektrowni.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w firmowy magazyn energii?

Rosnące ceny energii elektrycznej to obecnie jeden z głównych problemów małych i dużych firm. Z tego powodu coraz większy procent przedsiębiorców decyduje się na zakup instalacji fotowoltaicznej, przy której magazyn energii będzie idealnym dopełnieniem inwestycji i źródłem korzyści takich jak:

 • Znaczne obniżenie kosztów stałych firmy – darmowa energia wyprodukowana przez panele i zmagazynowana do użytku przedsiębiorstwa to ogromna ulga dla budżetu.
 • Ustabilizowanie systemu energetycznego poprzez optymalizację przepływu energii elektrycznej w przedsiębiorstwie. Dzięki odpowiednim magazynom energia może poczekać do momentu, gdy będzie ona mogła być optymalnie spożytkowana.
 • Zabezpieczenie urządzeń firmowych w przypadku braku energii lub częstych awarii sieci.
 • Obniżenie kosztów utrzymania floty aut o napędzie elektrycznym, dzięki ładowaniu darmowym prądem wyprodukowanym przez panele fotowoltaiczne i zmagazynowanym w magazynie energii.

Czy warto inwestować w magazyn energii dla gospodarstwa rolnego?

Rolnictwo i gospodarstwa rolne każdego rozmiaru to takie same firmy jak każde przedsiębiorstwo działające w innej branży. Z tego powodu wielu rolników zastanawia się, jakie korzyści może przynieść im posiadanie magazynu energii. Odpowiedź jest prosta, ponieważ wszystkie wyżej wymienione zalety magazynów energii będą przekładały się także na gospodarstwo rolne.

W celu podsumowania i porównania korzyści, jakie niesie ze sobą posiadanie magazynu energii w domu, firmie oraz gospodarstwie rolnym warto spojrzeć na tabelę zamieszczoną poniżej.

Magazyn energii w domu, firmie i gospodarstwie

Magazyn Energii APP Energy – sprawdź ofertę!

Kategorie: Aktualności