Jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej na dachu Twojej firmy? A może jeszcze o tym nie myślałeś i znalazłeś się tutaj przez przypadek? Warto się jednak nad tym zastanowić, gdyż panele fotowoltaiczne to prawdziwa szansa dla przedsiębiorców. Montaż instalacji fotowoltaicznej może generować nie tylko oszczędności, ale również wpływa pozytywnie na wizerunek Twojej firmy.


Moduły fotowoltaiczne zamontowane przez APP Energy

Instalacja fotowoltaiczna – korzyści

Jednym z podstawowych filarów prowadzenia własnej firmy, są rozliczenia i kalkulacje finansowe. W przypadku posiadania własnej działalności gospodarczej, rachunki za prąd mogą stanowić naprawdę duży odsetek wydatków. Właściciele firm starają się je minimalizować na różne sposoby. Dzisiaj istnieje możliwość posiadania własnego źródła darmowej energii elektrycznej. Wszystko to dzięki instalacji modułów fotowoltaicznych.

Instalacja fotowoltaiczna w znacznym stopniu redukuje koszty prądu elektrycznego, a nawet może je całkowicie wyeliminować. Odpowiednio dobrane panele, na przykład na firmowym dachu, mogą sprawić, że pobieranie energii z sieci przestanie być konieczne. W ciągu roku można na tym zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych, a ponadto jest się niezależnym od okresowych podwyżek cen za energię elektryczną.

Instalacja fotowoltaiczna, to inwestycja, która niewątpliwie przynosi zyski ekonomiczne, ale nie tylko. Pozwala również na stworzenie wizerunku przedsiębiorstwa ekologicznego, pozytywnie nastawionego na ochronę środowiska i zrównoważonego rozwoju, który idzie w zgodzie z szacunkiem do natury. Może to mieć wpływ na decyzje potencjalnych klientów, ponieważ te elementy są w dzisiejszych czasach coraz ważniejsze i szerzej poruszane.

Panele fotowoltaiczne zamontowane na jednym z dachów w Lublinie przez APP Energy

Fotowoltaika a koszty uzyskania przychodu

Jeżeli martwisz się, że duże koszty instalacji fotowoltaicznej przerosną Twoje możliwości finansowe, powinieneś zwrócić uwagę na regionalne i rządowe programy, związane z odnawialnymi źródłami energii. Istnieje możliwość uzyskania licznych dotacji. Założenie instalacji fotowoltaicznej jest objęte VAT-em o wysokości 23% i uznawane przez US za koszty uzyskania przychodu, możesz więc odliczyć podatek VAT. Pamiętaj także, że taka inwestycja szybko się zwróci, a Tobie pozostanie darmowa energia na długie lata.

Kim jest prosument i co to oznacza?

Nowelizacja ustawy o OZE z 2019 roku, przyniosła zmiany, które pozwoliły na objęcie definicją prosumenta nie tylko osób prywatnych, ale także właścicieli firm. Dla wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych założeniem instalacji fotowoltaicznej był to przełomowy moment. Dzięki temu, mogą oni zostać uznani za prosumenta, czyli kogoś, kto nie tylko konsumuje energię, ale także ją produkuje. Prosument to osoba, która zużywa na własne cele produkowany przez siebie prąd, a nadwyżkę przekazuje do sieci energetycznej – w ten sposób ją magazynując.

Prosumenci objęci są systemem opustów, dzięki czemu mogą odbierać przesłaną wcześniej przez siebie energię elektryczną z sieci energetycznej. W przypadku instalacji do 10 kWp można odebrać 80% wyprodukowanej energii, a posiadając instalację do 50 kWp 70%. To ważne, kiedy instalacja nie jest w stanie wygenerować odpowiedniej ilości prądu, np. w pochmurne zimowe dni lub nocą, ponieważ w takiej sytuacji możemy odebrać magazynowany prąd.

Warto dodać, że nadwyżkę energii można także sprzedać bezpośrednio operatorowi sieci. Nie jest to jednak tak korzystne jak system prosumencki, gdyż cena prądu dla operatora to cena z ubiegłego kwartału, znacznie zaniżona w stosunku do obecnej.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu jednego z przedsiębiorstw w Lublinie

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę?

Podejmując decyzję, która na jakiś czas zdecydowanie podniesie koszty własne przedsiębiorstwa, trzeba rozważyć długofalowo. Choć początkowo drogie, później panele słoneczne przynoszą nie tylko znaczne oszczędności, ale także poprawiają wizerunek firmy. Odnawialne Źródła Energii, to rozwiązanie przyszłościowe, które jest ekologiczne i daje możliwości skorzystania z licznych programów obejmujących dofinansowania i upusty. Nie należy też zapominać o możliwości odliczenia podatku VAT. To wszystko powoduje, że warto dać szansę technologiom, które są nowoczesne, a także przyjazne naturze i poważnie rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej w swoim przedsiębiorstwie.

Kategorie: Aktualności