Panele fotowoltaiczne od jakiegoś czasu cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Montowane są zazwyczaj na dachach budynków oraz przy pomocy specjalnych konstrukcji umieszczanych wprost na gruncie. Z paneli fotowoltaicznych korzystają już bowiem zarówno prywatni użytkownicy, jak i ogromne przedsiębiorstwa oraz osoby zakładające tzw. farmy fotowoltaiczne. Ciekawym sposobem na wykorzystanie paneli jest carport, czyli wiata fotowoltaiczna. Dowiedz się czym jest taka instalacja i komu może się przydać.

Carport - nowoczesna wiata samochodowa AppEnergy

Czym jest carport fotowoltaiczny?

Carport fotowoltaiczny nazywany również wiatą fotowoltaiczną to rodzaj zadaszenia parkingowego, posiadający panele fotowoltaiczne zamocowane na dachu. Jest to rozwiązanie idealne zarówno dla osób prywatnych jak i inwestorów, którzy garażują swoje samochody i chcą mieć z tego dodatkowe korzyści w postaci darmowej energii elektrycznej. Co więcej, carport można również przeobrazić w domową stacją ładowania, dla osób posiadających samochody elektryczne. Wiata fotowoltaiczna jest niezwykle wytrzymała, dlatego tego typu konstrukcje mogą być wykorzystywane również w gospodarstwach rolnych.

 

AppEnergy - carport fotowoltaiczny

Komu przyda się wiata fotowoltaiczna?

Carport fotowoltaiczny jest konstrukcją umożliwiającą swobodne zmienianie i dostosowywanie jego wnętrza w zależności od potrzeb użytkownika. Możemy dowolnie powiększać ilość stanowisk, dlatego jest to rozwiązanie idealne dla przedsiębiorców posiadających własna flotę samochodową. Nie oznacza to, jednak, że rozwiązanie to nie sprawdzi się w typowym rodzinnym garażu. Moduły fotowoltaiczne montowane na garażach prywatnych potrafią osiągnąć nawet 7 kWp, co pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego całego gospodarstwa domowego.

Carport fotowoltaiczny jest, więc rozwiązaniem zarówno dla domków jednorodzinnych jak i dużych przedsiębiorstw, szczególnie takich, które posiadają samochody elektryczne lub hybrydowe. Dzięki wiacie fotowoltaicznej nie tylko ochronisz swój samochód przed kradzieżą i niszczeniem, ale będziesz w stanie również wyprodukować własną energię elektryczną.

Wiata fotowoltaiczna od AppEnergy

Zalety montażu carportu fotowoltaicznego

Największą zaletą wiat fotowoltaicznych jest ich konstrukcja, która umożliwia zarówno szybki demontaż, jak i daje szansę na równie szybkie rozbudowanie garażu. Jest to pomieszczenie, które może być zarówno miejscem do przechowywania aut jak i stacją ładowania samochodów elektrycznych przy pomocy własnego prądu. Carport spełnia również standardowe funkcje miejsca garażowego, zabezpieczając auto przez niszczeniem, negatywnym wpływem warunków atmosferycznych oraz kradzieżą. Istotną zaletą jest również możliwość uzyskania dofinansowania do budowy carportu z takich programów jak „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”.

Carport fotowoltaiczny:
uzyskaj bezpłatną wycenę

Kategorie: Aktualności