Kluczowym aspektem przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznych jest dobór odpowiednich modułów solarnych. Nie jest to zadanie łatwe, bowiem na rynku znajdziemy obecnie bardzo szeroki wybór różnych modeli. Podczas wyboru należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów, wśród których można wymienić po prostu wymiar modułów. Nie jest to może tak oczywisty parametr jak sprawność konwersji, jednak jego zlekceważenie może być brzemienne w skutkach i dlatego to właśnie na nim i jego odpowiednim doborze skupimy się w dzisiejszym tekście.
Jaki rozmiar modułów PV będzie odpowiedni dla naszego systemu?
Obecnie większość producentów skupia się głównie na maksymalizowaniu mocy produkowanych przez siebie modułów fotowoltaicznych. Paradoksalnie, sprawność konwersji ogniw zwiększył się nieznacznie w przeciągu ostatnich lat, co sprawiło, że jedyną metodą zwiększenia tej mocy jest zwiększenie ilości pojedynczych ogniw w jednym module. Prowadzi to jednak do zwiększenia rozmiaru całego modułu.
Na rynku pojawiają się również już moduły o mocy przekraczającej 500 W. Producenci rekordowych modułów mogą poszczycić się produktami o mocy nawet 550 W. Moduły takie składają się z nawet 144 ogniw fotowoltaicznych i mają wymiary ok 115 cm x 230cm. Zaś ich waga dochodzi do 30 kg.
Co wybrać: dużą moc paneli fotowoltaicznych czy łatwość montażu?
Nowe moduły PV o zdecydowanie wyższej mocy pozwalają na szybszy montaż, niż tradycyjne produkty tego typu. Dzieje się tak, ponieważ do osiągnięcia przez nie żądanego poziomu mocy potrzeba ich mniej niż standardowo. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas, ale i koszty rusztowania oraz okablowania, których również zwyczajnie potrzeba zdecydowanie mniej. Niestety nie oznacza to, że tego typu moduły są pozbawione wad. Duże moduły potrafią osiągać wagę nawet do 30 kg, co wraz z ich sporymi rozmiarami sprawia, że ich transport jest trudny, a wnoszenie po drabinie czy rusztowaniu niezwykle kłopotliwy. Może to być powodem wyższego kosztu montażu.
Elastyczność instalacji fotowoltaicznej
Sporym problemem przy każdorazowej instalacji paneli jest ciasne ułożenie ogromnych modułów na niewielkim dachu. Sytuacje tę można porównać do zapakowania do walizki dużych, sztywnych pojemników, kiedy to zawsze we wnętrzu walizki pozostanie wolne, niemożliwe do zapełnienia miejsce. Dużą wadą największych paneli fotowoltaicznych jest również ich „nieustawność”. Ograniczone wymiary dachu wymuszają umieszczenie na nich jedynie określonej liczby modułów. Dla przykładu, na dachu dwuspadowym o wielkości 3,8 m x 10 m, jesteśmy w stanie umieścić jedynie osiem dużych modułów, takich jak chociażby Jinko Solar Tiger PRO o mocy całkowitej 4,4 kW. Z kolei decydując się na mniejsze moduły o wymiarach 175 cm x 100 cm, jesteśmy w stanie umieścić na takich dachu około 20 modułów, co da nam moc równą 6 kW, czyli o 35% większa niż w poprzednim przypadku. Oczywiście jest to tylko przykład, jednak pokazuje on jasno, że jeśli zależy nam na maksymalizacji mocy, to mniejsze moduły będą lepszym rozwiązaniem. Pozwolą one na zdecydowanie lepsza optymalizację i dopasowanie modułów do wymiarów i wyglądu dachu.
Jak osiągnąć kompromis pomiędzy ceną, wygodą i mocą?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na rynku znajdziemy wiele modułów paneli fotowoltaicznych różniących się między sobą wymiarami. Dobry a przede wszystkim doświadczony projektant tego typu instalacji jest w stanie bez problemu dobrać moduły umożliwiające maksymalna optymalizacje naszego dachu. To z kolei przełoży się na uzyskanie założonej przez nas początkowo mocy przy jak najmniejszych kosztach instalacji (zarówno zakupu modułów jak i robocizny instalatorów). Jak najlepsze dopasowanie wymiarów modułów pozwoli również istotnie skrócić czas instalacji oraz zagwarantować jej elastyczność w stosunku do dalszej rozbudowy w przyszłości.
Kilka słów podsumowania
Podsumowując, każdy z wymiarów paneli ma swoje wady i zalety. Duże moduły są zdecydowanie lepsze pod względem mniejszej ilości sztuk do zadanej mocy instalacji. Dodatkowo do instalacji większych modułów potrzeba mniej stelaży oraz okablowania. Są one jednak zdecydowanie bardziej ciężkie i trudne w transportowaniu, co znacznie spowalnia montaż. Ich wymiary mogą również sprawić, że będą one nieustawne na dachu. Takie moduły polecane są głownie w przypadku małych dachów, gdzie potrzebna jest wyższa moc całkowitej instalacji. Posiadacze dużych oraz dobrze nasłonecznionych dachów powinni zwrócić swoja uwagę na panele PV o standardowych wymiarach, które pozwalają na lepsze wykorzystanie miejsca i zmaksymalizowanie mocy całego systemu.