Wielu inwestorów, podejmując decyzję o zakupie instalacji PV, zastanawia się, jak dopasować jej parametry do powierzchni budynku. W naszym artykule postaramy się im pomóc — odpowiemy na pytanie: jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom 150 m2 zapewni najwyższe korzyści? Przyjrzymy się również innym kwestiom, które powinny być wzięte pod uwagę przy montażu takiego systemu.
Jaka fotowoltaika do domu 150 m2? Przegląd dostępnych rozwiązań
Instalację PV dla domu 150 m2 można zamontować zarówno na dachu, jak i na gruncie. Każde z wymienionych rozwiązań pozwala osiągnąć inne korzyści: dzięki pierwszemu można zaoszczędzić cenną powierzchnię działki, drugie umożliwia uzyskanie wyższej wydajności systemu (m.in. dzięki ustawieniu paneli w optymalnym miejscu). Rozważając, jaką fotowoltaikę do domu 150 m2 warto zainstalować, należy też zwrócić uwagę na inne kwestie, związane z jej budową, takie jak:
- kąt nachylenia paneli — jego optymalna wartość wynosi ok. 35 stopni;
- charakterystyka podzespołów (dotyczy to zwłaszcza rodzaju zastosowanych ogniw — mogą mieć one zróżnicowaną wydajność).
Należy również uwzględnić czynniki, które mają związek z lokalizacją, a mogą potencjalnie zmniejszyć produktywność instalacji (np. zacienienie części działki).
Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom 150 m2?
Punktem wyjścia do rozważań, dotyczących samej mocy paneli dla domu 150 m2, powinno być określenie jego zapotrzebowania na energię elektryczną. Wielkość ta jest uzależniona m.in. od:
- ilości domowników,
- liczby i charakterystyki użytkowanych urządzeń elektrycznych (obecnych i planowanych)
Jeżeli dom jest ogrzewany pompą ciepła — a więc systemem, który zużywa duże ilości prądu — należy również zwrócić uwagę na kwestię izolacji termicznej budynku (jej niski poziom istotnie zwiększy zapotrzebowanie na energię).
Sprawdź nasze realizacje instalacji fotowoltaicznej do domu o powierzchni 150m2!
Ile kW na dom 150 m2? Obliczanie zapotrzebowania
W przypadku domu 150 m2, który został wybudowany jakiś czas temu, obliczenie potrzebnej mocy instalacji PV jest stosunkowo proste — wystarczy sięgnąć po archiwalne rachunki z zakładu energetycznego, a następnie:
- obliczyć średnie roczne zużycie prądu;
- ustalić na tej podstawie potrzeby, przyjmując, że na 1000 kWh rocznego zużycia energii elektrycznej powinno przypadać ok. 1 kW mocy instalacji fotowoltaicznej;
- dodać do otrzymanego wyniku ok. 25% rezerwy (nieco mniej, jeżeli przewidujemy również montaż magazynu energii).
Osoby, które nie dysponują danymi historycznymi (lub nie mają czasu na prowadzenie skomplikowanych wyliczeń) mogą też posłużyć się szacunkami, podawanymi przez specjalistów — według nich dla domu 150 m2 odpowiednia będzie instalacja PV o mocy od 5 do 8 kW.
Ile paneli fotowoltaicznych na dom 150 m2?
Na rynku dostępne są panele o różnej mocy i konstrukcji. Najpopularniejsze są obecnie te, które zbudowano w oparciu o ogniwa monokrystaliczne – w naszych obliczeniach posłużymy się więc danymi, odnoszącymi się właśnie do nich. Moduły tego typu stosowane w przydomowych mikroinstalacjach mają najczęściej moc od 380 do 550W. Biorąc to pod uwagę i uwzględniając wspomniane wyżej szacunki ekspertów, uzyskamy następujące wyniki:
- dla domu 150 m2 o zapotrzebowaniu odpowiadającemu najmniejszej zalecanej mocy (5 kW, czyli prognozowanej produkcji ok. 5000 kWh) ilość paneli powinna wynosić od 9 do 14;
- dla domu 150 m2 o maksymalnym zapotrzebowaniu na moc (8 kW, czyli prognozowanej produkcji 8000 kWh) właściwa liczba paneli to 15-22 szt..
Jeżeli wykorzystane zostaną rozwiązania nietypowe, np. moduły o mniejszej mocy i niestandardowym kształcie (stosuje się je m.in. na niewielkich dachach — pozwala to w pełni wykorzystać ich powierzchnię) liczba zainstalowanych paneli może być większa lub mniejsza.
Nie wiesz, jaka ilość paneli będzie potrzebna w domu 150 m2? Skontaktuj się z APP Energy!
Nie musisz samodzielnie wykonywać wszystkich opisanych tu obliczeń — możesz po prostu skontaktować się z APP Energy. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania, określą zapotrzebowanie energetyczne domu, wskażą rozwiązania, jakie warto w nim zastosować. Dobierzemy również najwłaściwszą w Twoim przypadku moc paneli oraz ustalimy, jak rozmieścić je w sposób gwarantujący najwyższą produkcję energii. W trakcie tworzenia instalacji korzystamy z urządzeń pochodzących od sprawdzonych, działających od wielu lat producentów. Pomagamy też klientom w pozyskaniu finansowania oraz w dopełnieniu formalności, związanych z podłączeniem instalacji do sieci energetycznej.