Energia słoneczna jest przyjazna środowisku, tania i bezpieczna – to zachęca wielu właścicieli domów jednorodzinnych do inwestycji w systemy fotowoltaiczne. W dodatku od kilku lat prawo jest w tej dziedzinie o wiele bardziej przyjazne niż kiedyś – obecnie na budowę tego typu instalacji nie są potrzebne żadne pozwolenia, a poniesione koszty zwracają się po kilku latach.
Magazynowanie energii elektrycznej
Dodatkowo nadwyżki energii elektrycznej mogą być magazynowane w zakładzie energetycznym i pobierane wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Przykładem takiej sytuacji może być zima, kiedy możliwości pozyskiwania energii elektrycznej ze światła słonecznego są ograniczone. Nawet 80% zgromadzonej przez siebie energii można odebrać za darmo. Dzięki temu w ciągu pierwszych trzech lat od wprowadzenia ustawy, wprowadzającej wiele ułatwień przy instalacji systemu fotowoltaicznego – liczba budowanych instalacji wyniosła około 12 tysięcy.
Wszystkie te korzyści są dla nas bardzo zachęcające, ale czy fotowoltaika jest rozwiązaniem dla każdego? Przyjrzyjmy się pięciu sytuacjom, w których warto się nad tym dobrze zastanowić.
Niskie rachunki za prąd
Głównym powodem, dla którego wiele osób interesuje się energią słoneczną, jest obniżenie rachunków za prąd. Nietrudno zauważyć, że oszczędność staje się tym większa, im większa instalacja zostanie zbudowana. A taka jest potrzebna tylko tym gospodarstwom domowym, których zapotrzebowanie na prąd jest stosunkowo duże.
Dlatego specjaliści szacują, że progiem, poniżej którego nie warto podejmować się tego typu inwestycji, są rachunki za prąd w wysokości około 100 – 150 zł.
Warto jednak wspomnieć, że nawet jeżeli instalacja fotowoltaiczna nie przyniesie dużej oszczędności dla naszego domowego budżetu, pozyskiwana z nich energia jest znacznie czystsza niż ta pochodząca z konwencjonalnej elektrowni. Pozytywny wpływ na środowisko jest aspektem, który zdecydowanie warto mieć na uwadze.
Przeprowadzka na horyzoncie
Obecnie systemy fotowoltaiczne zwracają się po okresie około ośmiu – dziesięciu lat od budowy. Są w związku z tym inwestycją zdecydowanie długofalową, a wydatkowanie środków w sytuacji, w której w ciągu najbliższych kilku lat planujemy przeprowadzkę, może być po prostu nieopłacalne.
Z drugiej strony proekologiczne rozwiązania są obecnie bardzo cenione. Dlatego może się okazać, że dom z zainstalowanymi ogniwami fotowoltaicznymi będzie atrakcyjniejszy dla potencjalnych kupców, dzięki czemu uzyskamy wyższą kwotę z jego sprzedaży.
Zacieniona okolica
Rozważając zasilanie naszego domu energią słoneczną, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednak jednym z najistotniejszych jest potencjalna wydajność całego systemu fotowoltaicznego. Ta z kolei będzie wysoka jedynie przy odpowiednim poziomie nasłonecznienia. Pomiary wykazują, że poziom zacienienia wyższy jedynie o 3% od optymalnego poziomu może oznaczać wydajność mniejszą nawet o 15 – 20%.
Dlatego konieczne jest wykonanie szczegółowej analizy otoczenia. Czy bryła budynku powoduje, że miejsce, w którym zamontowane będą moduły fotowoltaiczne, znajduje się przez większość dnia w cieniu? A może dom znajduje się pod lasem lub w otoczeniu drzew? Warto też zwrócić uwagę na otaczające budynki bądź plany powstania takowych. Na zacienienie mogą wpływać nawet stosunkowo odległe obiekty.
Przede wszystkim jednak należy wybrać cieszącego się renomą, doświadczonego instalatora. Dzięki temu unikniemy podstawowych błędów i będziemy mieć pewność, że panele zostaną umieszczone na dachu w taki sposób, by pobierały energię z maksymalną możliwą wydajnością.
Dach skierowany na północ
Najlepsza do montowania paneli jest południowa strona dachu. Jednak często się zdarza, że jego kształt – różnego rodzaju załamania, łuki i tym podobne elementy – uniemożliwiają montaż w optymalnym miejscu.
Dobre uzyski można czerpać także ze strony wschodniej i zachodniej. Jeżeli jednak jedynym miejscem, w którym możliwe będzie zamontowanie systemu jest północna strona dachu, warto zamiast tego rozważyć montaż na garażu, a nawet na gruncie.
Planowana wymiana dachu
Jeżeli w najbliższych latach planujemy wymianę dachu, może się okazać, że bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie odłożenie inwestycji w system fotowoltaiczny do tego czasu. Co prawda całą konstrukcję można zdemontować, a następnie zamontować ponownie, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
Drugą kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest możliwość budowy systemu fotowoltaicznego zintegrowanego z połacią dachową. Takie rozwiązanie skutkuje harmonijnym wyglądem dachu, który tworzy z modułami jedną całość oraz potencjalną oszczędnością pieniędzy, z uwagi na jednorazowe prace monterskie.
Instalacja systemu fotowoltaicznego
Oczywiście w każdym przypadku decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej powinna być podejmowana indywidualnie, we współpracy z doświadczonymi specjalistami. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że będzie to dobra inwestycja – nie tylko pod względem finansowym.